FC POHU valmentajakoulutukset saivat erinomaisen startin

13.3.2023

Lauantaina 11.3 käynnistyi  ensimmäinen seuramme itse järjestämä futisvalmentajan startti koulutus (FVS). Kurssille osallistuu 10 valmentajaa. Jatkossa meidän seura kouluttaa hallinnoi valmentajien peruskurssit (FVS , Ikävaihekoulutus ja C-taso).

Valmennuspäällikkö Billy Kokko on tyytyväinen kehitykseen, "Heti ensimmäisenä päivänä pääsimme keskustelemaan valmentajille tärkeistä asioista ja koulutus sai hienon aloituksen. Oman kurssin järjestäminen seuran sisällä ja toiminta-alueella  madaltaa valmentajien kynnystä lähteä mukaan koulutuksiin. Tämä on jälleen yksi osoitus siitä, että kehitämme aktiivisesti seuran toimintaa eteenpäin, Kokko kertoo.

"Tavoitteenamme on edelleen lisätä koulutettujen valmentajien määrää joukkueissamme. Pyrimme siihen, että jokainen valmentajamme olisi jatkossa peruskoulutettu. Tällä hetkellä pystymme seuran kautta tarjoamaan siihen erittäin hyvän mahdollisuuden", Kokko jatkaa.

Kouluttajina toimivat seuravalmentaja Ralf Wunderlich (UEFA A). Häntä avustaa valmennuspäällikkö Billy Kokko (UEFA A).